Esenciální oleje můžeme vstřebávat skrze pokožku nebo náš čichový orgán - nos. Díky tomu, že čichové buňky jsou přímo spojené s mozkem, můžeme účinek oleje zaznamenat během několika sekund. Skrze pokožku se oleje zase dostávají do krevního řečiště.

Způsoby aplikace esenciálních olejů

  • inhalací z dlaní
  • difuzováním do prostoru 
  • mazáním na pokožku
  • koupelí s esenciálními oleji.

Inhalace z dlaní

Nejjednodušší aplikace je kápnutí esenciálního oleje do dlaně. Prostřete ruce a pak udělejte několik hlubokých nádechů a výdechů z dlaní. Dlaně dejte k nosu tak, aby se olej neodpařoval do očí. Mohly by vás zbytečně štípat.
 

Difuzování do prostoru

Velmi příjemný způsob aplikace, kdy se esenciální olej uvolňuje do prostoru skrze studenou páru generovanou difuzérem. 
Ideální na dezinfekci prostoru nebo navození příjemné nálady. Do difuséru vždy používejte pouze neředěný 100 % esenciální olej.
Nemáte-li difusér, můžete esenciální olej nakapat na keramickou podložku nebo papírový ubrousek. Působení bude méně intenzivní.
Případně můžete esenciální olej rozpustit v alkoholu a s vodou dát do spreje. Lahvička by měla být skleněná.
Aromalampy nejsou příliš vhodné, protože se v nich olej může pálit a tím se snižovat jeho kvalita. 
 

Mazání na pokožku

Pro aplikaci na pokožku se esenciální oleje ředí v nosném rostlinném oleji. Vhodné ředění je individuální a závisí na více faktorech. Doporučuji si přečíst některou z knih věnovaných aromaterapii. 
Obecně se můžete řídit pravidlem, že na akutní problém použijete vyšší koncentraci a na chronický problém naopak nižší koncentraci esenciálního oleje. 
Jako nosný olej je dobré použít čistě přírodní oleje bez přidaných umělých látek, ideálně v bio kvalitě. Firma doTerra doporučuje svůj frakcionovaný kokosový olej, který je upravený tak, že netuhne, nemá žádný pach a hlavně dobře proniká do hlubších vrstev pokožky. Můžete však použít mnoho jiných rostlinných olejů, zvláště chcete-li si připravit vlastní pleťový olej obohacený o esenciální oleje. Jen namátkou uvedu několik příkladů: šípkový, opunciový, mandlový, meruňkový, z hroznových jadérek, z granátových jablek atd.
 
Obecně jsou dobrým místem pro aplikaci na kůži plosky nohou, kde je kůže dobře propustná, odolnější a navíc zde máme reflexní zóny orgánů celého těla. Po namazání je dobré místo přikrýt, aby se esenciální olej neodpařoval pryč a déle působil na kůži.
 
Skvělé je tento způsob aplikace zkombinovat s masáží, kdy tělo vyladíte nejen skrze vůni, ale i dotek. Potěšíte tedy hned 2 důležité smysly - čich a hmat.
 

Koupel s esenciálními oleji

Než nakapete esenciální olej do koupele je nutné ho navázat na nějaký nosič. Tedy nakapat na sůl, kterou pak rozpustíte ve vodě, nebo smíchat s něčím, v čem se esenciální olej rozpouští, a co následně smícháte s vodou, např. smetana, med, mléko.